ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 14-ին ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունին:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում, բարձր է գնահատել հայ-չինական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ հիմնված երկարամյա բարեկամության վրա: ՀՀ ԱԺ նախագահն իր խոսքում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նորընտիր խորհրդարանում բարեկամական խմբերի ձեւավորմանը եւ հույս հայտնել, որ բարեկամական խմբերի ակտիվ հարաբերությունների, փոխայցերի եւ համագործակցության շնորհիվ հայ-չինական հարաբերությունները կթեւակոխեն զարգացման նոր փուլ:
Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Էրլունը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ եւ մաղթել հաջողություն աշխատանքային գործունեության մեջ:
Դեսպանն իր խոսքում կարեւորել է հայ-չինական ավանդական բարեկամության դերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում: Դեսպանը բարձր է գնահատել նախորդ խորհրդարանում ձեւավորված Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի գործունեությունը եւ հույս հայտնել, որ նորընտիր խորհրդարանը նույնպես ակտիվորեն կհամագործակցի Չինաստանի խորհրդարանի հետ՝ իրականացնելով երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող փոխշահավետ ծրագրեր:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են կրթության, տնտեսության եւ մշակույթի բնագավառներում հայ-չինական համագործակցության հեռանկարներին:

А.Баблоян принял посла Китая
А.Баблоян, приветствуя посла в парламенте, высоко оценил нынешний уровень основанных на многолетней дружбе армяно-китайских отношений. В своем слове спикер НС подчеркнул роль парламентской дипломатии в развитии и углублении двусторонних отношений. В этом контексте он   обратился к формированию в новоизбранном парламенте групп дружбы и выразил надежду, что благодаря активным связям групп дружбы, взаимным визитам и сотрудничеству армяно-китайские отношения вступят в новую фазу.
Посол КНР в Армении г-н Эрлун поздравил А.Баблояна с избранием Председателем НС и пожелал ему успехов в служебной деятельности.
В своем слове посол подчеркнул роль традиционной армяно-китайской дружбы в развитии отношений двух стран. Он высоко оценил деятельность группы дружбы Армения – Китай в предыдущем парламенте и выразил надежду, что новоизбранный законодательный орган также будет активно сотрудничать с китайским парламентом, реализуя представляющие обоюдный интерес взаимовыгодные программы.
В завершение встречи собеседники обратились к перспективам армяно-китайского сотрудничества в области экономики, образования и культуры.